Site icon Studnie Głębinowe

Woda ze studni

woda studnia głębinowa

woda studnia głębinowa

Uważa się, że woda ze studni jest bardzo czysta i zdrowa. Niestety to tylko błędna opinia na temat składu wody. Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego nie zalecamy picia wody ze studni.

Czym jest studnia?

Jest to zwykle pionowy (rzadziej poziomy) otwór w ziemi ze wzmocnionymi ścianami do zbierania wody powierzchniowej i podnoszenia jej na powierzchnię. To pierwsza i najprostsza konstrukcja do autonomicznego zaopatrzenia w wodę. Głębokość studni na Śląsku wynosi 10-30 metrów, ale mogą być wyjątki. W rzeczywistości konstrukcja głębsza niż 30 metrów to już studnia.

Skąd pochodzi woda w studni?

Zwykła studnia o głębokości do dziesięciu metrów będzie gromadzić głównie wody powierzchniowe – gruntowe oraz wody, czyli ich skład mineralny będzie zbliżony do wody z najbliższego zbiornika. Picie z takich studni może prowadzić do zatrucia chemicznego i chorób zakaźnych.

Deszcz, topniejący śnieg zmywa z powierzchni ziemi wszystko, co człowiek wprowadzi do gleby, czyli pestycydy, azotany, zanieczyszczenia mikrobiologiczne z latryn ulicznych bez kanalizacji, ołów można zaobserwować na terenach położonych w pobliżu odcinków do drogi z aktywnym ruchem mogą wprowadzić przedsiębiorstwa przemysłowe, jako organiczne substancje toksyczne i metale ciężkie.

Jeśli chodzi o studnie głębsze do 30 metrów, będą miały czystszą wodę, ponieważ między górną wodą a warstwą wodonośną będzie warstwa gliny, która pełni funkcje filtrujące. Taka woda jest bardziej bezpieczna mikrobiologicznie, ma mniejsze zmętnienie i znacznie zmniejsza zawartość zanieczyszczeń.

Skoro już zagłębiliśmy się w szczegóły głębokości studni, porozmawiajmy o studniach.

Studnia ujęcia wody o głębokości do 50 metrów jest wypełniona z piaszczystego horyzontu. Typowymi zanieczyszczeniami są sole żelaza, manganu, siarkowodoru i twardości. Jeśli podziemne poziomy są zanieczyszczone wodami kopalnianymi, mogą zawierać metale ciężkie.

A studnie o głębokości 50 metrów są już nazywane artezyjskie, woda pozyskiwana jest z warstwy wapienia i jest zwykle najczystsza. Często można go pić bez oczyszczania. Może być również zanieczyszczony przez wody kopalniane do 300, a czasem 500 metrów.

woda ze studni jest tanią alternatywą do maszyn zajmujących się cięciem wodą.

Jakość wody ze studni na Śląsku

W laboratorium regularnie robimy analizy wody ze studni, do dziś zgromadzono ponad pięć tysięcy wyników. Pokażmy, co daje statystyczne przetwarzanie takich danych według regionów. 

Bardzo często osoby oddające wodę do analizy interesują się zawartością azotanów. Przekroczenie ich dopuszczalnej zawartości obserwuje się na całym Śląsku – 8 na 10 odwiertów będzie zanieczyszczonych azotanami. Warto zauważyć, że ilość azotanów w wodzie może zmieniać się sezonowo, co zbiega się z nawożeniem pól. Zimą wartości mogą spełniać normy, a latem i wiosną mogą je przekroczyć dziesięciokrotnie. Należy zauważyć, że ta woda będzie bardzo smaczna. 

Kolejne wskaźniki to sucha pozostałość i twardość wody. Sucha pozostałość pokazuje całkowitą ilość substancji rozpuszczonych w wodzie, a twardość pokazuje ilość węglanów wapnia i magnezu. Wskaźniki te są ze sobą powiązane, ponieważ sole twardości stanowią część suchej pozostałości.

Nasze studnie:

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Jak oczyścić wodę ze studni?

W zależności od jakości wody, którą chcesz osiągnąć, można zastosować różne filtry.

Na przykład wymiana jonowa – w celu usunięcia nadmiernej twardości, węgla – w celu zmniejszenia zawartości substancji organicznych, które powodują nieprzyjemne smaki i zapachy w wodzie. Jeśli chodzi o wodę pitną, w tym przypadku zalecamy stosowanie wyłącznie odwróconej osmozy, ponieważ tylko ta technologia usunie z wody wszystkie potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia, w tym pestycydy, a także zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

Exit mobile version