Site icon Studnie Głębinowe

Studnie Głębinowe – Śląsk

wiercenie studni głębinowej Śląsk

wiercenie studni głębinowej Śląsk

Woda powinna być zawsze dostępna, aby utrzymać normalne życie w domu oraz w ogrodzie. Najczęstsze źródła to studnia kopana, system wodociągowy lub studnia głębinowa. Preferowana jest studnia głębinowa woda jest absolutnie czysta, pozbawiona chloru i nieprzyjemnego wodociągowego smaku. Przede wszystkim dlatego, że zwykle dostępne są dość głębokie warstwy wodonośne z czystszą wodą. Po drugie, są zawsze dostępne. Po trzecie, ich wskaźnik produkcji (wskaźnik uzupełnienia) jest znacznie wyższy. 

Wiercenie ślimakowe studni głębinowej

W tej technologii studnię głębinową wierci się za pomocą specjalnej śruby. Jest to rura stalowa ze spiralnie spawanymi ostrzami. Podczas obrotu wiertło zagłębi się w ziemi. Po osiągnięciu pełnej głębokości usuwa się wiertło, usówając ziemię pozostawioną na ostrzu. Ślimak jest ponownie opuszczany do studni głębinowej. W ten sposób, kilkakrotnie usuwając skorupę i odrywając ziemię, wierci się studnię głębinową. Rury na końcach mogą być gwintowane lub łączone za pomocą kołków.

Wadą tej metody jest to, że nie nadaje się do wszystkich rodzajów gleby. Zwykle wierci się skały miękkie lub o średniej twardości. Jeśli występuje warstwa skalista, praca będzie nieefektywna lub wręcz niemożliwa. W luźnych glebach zauważalne będzie zatykanie ( klejenie się gleby ) , co również jest problematyczne.

Ta technologia wykorzystuje dość mocny sprzęt, ale są nawet ręczne wiertnice. Praca z nimi jest bardzo trudna, ale możliwa. Jest proste urządzenie, które ułatwia wiercenie studni własnymi rękami w sposób śrubowy – jest to statyw z kołnierzem i blokiem wzmocnionym od góry. Za pomocą kabla, wciągarki i bloku wiertło jest łatwiejsze do zdobycia i należy to często robić.

wiercenie studni głębinowej

Wiertnice z napędem silnikowym są wygodniejsze i niekoniecznie przystępne cenowo. Istnieją ciekawe produkty domowe. W każdym razie jest to rama z ruchomym silnikiem, który napędza wiertło. 

Hydrofilizacja (wiercenie studni za pomocą pompy)

Jak sama nazwa wskazuje, ta metoda jest używana do wiercenia studni głębinowych z wykorzystaniem pompy. W przypadku samodzielnego stosowania woda jest zwykle pompowana do rury. Wychodzi przez specjalne otwory w dnie wiertła, przepływając grawitacyjnie przez szczelinę między zewnętrzną ścianą rury a ścianami studni.

Oprócz wiertła i rur gwintowanych do tej metody wymagana jest również pompa. Przed przystąpieniem do prac konieczne jest wykopanie dwóch otworów. W pierwszej odkłada się główna ilość gleby, w drugiej – woda, która nie jest bogata w zanieczyszczenia. Proces wymaga trochę wody – ciągle krążącej w systemie. Opad jest okresowo usuwany z pierwszego dołu, zwykle za pomocą łopaty. 

Gdy studnia osiągnie wymaganą głębokość, wkłada się do niej kaptur z filtrem z tyłu. Ostatnio najczęściej używaną rurą jest HDPE lub PVC. PND jest łatwiejszy w obsłudze – dobrze się wygina. Filtr to otwór wywiercony w tylnej części obudowy. Długość takiego filtra to około metra. Następnie można owinąć drut ze stali nierdzewnej u góry i cienką siatkę z tej samej stali nierdzewnej u góry.

Metoda liny udarowej

Jednym z najłatwiejszych sposobów na samodzielne wykonanie studni jest lina. Ale jest też najwolniejszy, przy braku mechanizacji wymaga dużego wysiłku fizycznego. Z drugiej strony można metodę uznać za ćwiczenia na siłowni. Jest bardzo skuteczny – pracują prawie wszystkie mięśnie ciała.

Samodzielne wiercenie studni głębinowych wodą ze studni to wszechstronna metoda, którą można zastosować na każdym rodzaju gleby. Zmienia się tylko powłoka, ale technologia i instalacja pozostają takie same:

Wiercenie studni głębinowej drutem można wykonać na różne sposoby. Najpopularniejszą formą jest statyw z blokiem przymocowanym do środka. Ale urządzenie można przymocować do konstrukcji w kształcie litery L i można użyć silnika elektrycznego ze skrzynią biegów, aby ułatwić pracę.

Technologia wiercenia w błocie jest bardzo prosta: skorupa jest podnoszona i wypuszczana do swobodnego spadku. Powtarza się to wielokrotnie. Z każdym pociągnięciem studnia staje się nieco głębsza. Po odcinku 50 cm skorupa jest usuwana i uwalniana z ziemi. I znowu coś się dzieje.

Do szybszego wiercenia potrzebny jest ciężkie wiertło. Jeśli ściany rur są grube, w każdym przypadku masa może być znacząca. Jeśli to konieczne, możesz to utrudnić – wypełnij górną część rury ołowiem. Dolną krawędź można również naostrzyć, aby przyspieszyć przejście, ale należy to zrobić ze stożkiem skierowanym do wewnątrz. Następny punkt: zwróć uwagę na wywiercone otwory. Ułatwiają usuwanie odmiany. Jest to szczególnie ważne podczas przechodzenia przez gęste, lepkie warstwy gliny.

Wymagany jest kabel wiertniczy o średnicy 10-12 mm. Jeśli pracujesz ręcznie, potrzebne są rękawiczki. Przepuszczanie górnych warstw ułatwia użycie wiertarki ręcznej, a jeśli chcesz łatwiej przesuwać górne warstwy przy suchej pogodzie, możesz dolać wody do wywierconej studni.

Wszystkie opisane powyżej technologie wiercenia studni wodnych mają wspólne cechy. Po wejściu studni do warstwy wodonośnej (w skale pojawi się duża ilość wody), będą przez pewien czas kontynuować wiercenia, pogłębiając się w warstwie wodonośnej o 1-2 metry. Całe wiertło jest następnie demontowane i wewnątrz studni montowana jest obudowa.

Exit mobile version